Ebeveyn Danışmanlığı

Ebeveyn Danışmanlığı

Ebeveyn Danışmanlığı, özellikle annelerin hamilelik dönemlerinden başlayarak çocukluk ve ergenlik dönemine kadar giden danışmanlık türüdür. SCN Danışmanlık firmamız ebeveynlerin çocuklarını daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yetiştirmesi için bu konuda danışmanlık hizmetleri vermektedir. SCN Danışmanlık firmamız uzman psikologlar aracılığıyla bu hizmeti verirken ebeveynlerin durumlarını ilk olarak göz önünde bulundurur. Sağlıklı ve bilinçli bir çocuk yetiştirmek için öncelikle sağlıklı bir birey olmak gerekir.

Bireylerde bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde görülen gelişim oldukça hızlı şekilde ilerler. Bu dönem hem ebeveynler için hem de çocuklar için en hızlı dönemlerden birisidir. Bebek/çocuk/ergenler için her yaş aslında bir değişiklik demektir. Bu değişikliğin sağlıklı şekilde olması ve devam etmesi ise ebeveynlerin elinde olan bir durumdur.

Ebeveyn Danışmanlığında Programlar

SCN Danışmanlık firmamızda alınan danışmanlık hizmetine göre farklı psikologlar bulunmaktadır. Özellikle ebeveyn danışmanlığı söz konusu olunca program ve kapsamları da değişir. Çünkü ebeveyn danışmanlığında çocukların gelişimlerine ve büyüme durumlarına göre farklı danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Ebeveyn danışmanlığında farklı programların olmasındaki amaç çocuklara ve ebeveynlere doğru bilgilerin verilmesidir. Örneğin; ebeveyn eğer hamilelik dönemindeyse daha çok anne ve bebek sağlığını etkileyecek unsurlar üzerinde durulur. Yani annenin stresle mücadele etmesi gibi.

Çocukluk döneminde ise çocuğun doğru gelişimini sağlamaya yönelik ebeveynlere farklı danışmanlık hizmeti verilir. Tüm bu ayrımlardan ötürü ebeveyn danışmanlığında uzman psikologlar ve danışmanlık hizmetleri de değişir.

Ebeveyn Danışmanlığı Program Türleri

Ebeveyn danışmanlığında program türleri annenin hamilelik döneminde itibaren başlar. Bu dönemler ve programlar şu şekildedir;

1- Hamilelik Dönemi ve 0-2 Yaş Dönemi: Hamilelik döneminde ebeveyn danışmanlığı genellikle annenin bu dönemlerde nasıl sakin kalacağıyla ilgilidir. Ayrıca anne ve babanın birbirine destek olması, sağlıklı bir ilişki kurulmasına yönelik danışmanlık hizmeti verilir.
0-2 yaş döneminde ise doğru bir anne ve bebek ilişkisi kurulmaya çalışılır.

2- Çocuk Ebeveyn Danışmanlığı: Genellikle 2-12 yaş arasını kapsar. Bu yaşlar arasında çocuğu olan ebeveynlere verilen danışmanlık türüdür. Çocuklara sosyal beceri kazandırma, aile ilişkilerinin onarılması ve düzeltilmesi, çocuk gelişimi şeklinde programlardan oluşur. SCN Danışmanlık firmamızda bu program hem ebeveynlere hem de çocuklara ayrı verilmektedir.

3- 12-18 Yaş Ebeveyn Danışmanlığı: Ergenlik dönemi ebeveyn danışmanlığı olarak da bilinir. Ebeveyn ile ergen bireyin arasında doğru iletişimin kurulmasını sağlar. Aile bağlarının güçlendirilmesine, sorunların yok edilmesine yönelik program esasları belirlenir.

Scn Danışmanlık İle Ebeveyn Danışmanlığı

SCN Danışmanlık firmamızdan alınan ebeveyn danışmanlık hizmeti doğru yaşlar için doğru kuralların bilinmesini sağlar. Çünkü çocuk büyütürken tek bir doğru yoktur. Her yaş ve cinsiyet için gelişimin ve büyümenin farklı doğruları mevcuttur. Bu doğrular ışığında ebeveynlere en iyi danışmanlık hizmetini vererek, çocukların gelişimine katkıda bulunmak gerekir.

Ebeveyn danışmanlığı ankara firmaları arasında her danışmanlık türünde hizmet veren bir firmayız. Özellikle alanında uzman psikologlar sayesinde ebeveynlerin daha doğru ve bilinçli bir aile olmasını sağlamaktayız.

Çocukların hatalı büyütülmesi ileride çözümü zor hatta olanaksız problemlere yol açabilir. Bu noktada aile içerisinde kriz dönemleri ile de başa çıkma yöntemleri ebeveynlere aktarılmaktadır. İşte bu sebeplerden dolayı SCN danışmanlık olarak ailelere sunulan danışmanlık hizmetleri oldukça önemlidir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi