Kaygı Sorunları

Kaygı Sorunları

Anksiyete bozukluğu psikiyatri bilimindekişinin farklı olaylar üzerinden, yaşadığı kuruntu ve yoğun kaygı duyma sorunlarıyla ortaya çıkan karakteristik bir problem olarak tanımlanır. Bu sorunun tespit edilmesi ve çözüme kavuşması için en az 6 ay süreyle, yaşanacak farklı sorunların görülmesi gerekir. Kişi üzerinde açık şekilde görülen sıkıntı ve işlevsellikte bozulma gibi birçok etmen ele alınır ve buna göre tanı konur.

 • Aşırı heyecan ve tasalanma ile huzursuzluk
 • Çabuk yorulma
 • Odaklanma problemi ve zihin yorgunluğu
 • Kaslarda gerginlik
 • İrritabilite
 • Uykuya dalma durumunda problem yaşama ve kesik uyku

Ayrıca tam bir tanı konulabilmesi için madde kullanımı gibi fiziksel testler de büyük öneme sahiptir. Bu etmenler göz önüne alınarak danışanların öncelikle psikiyatriste başvurmaları, gerekli tanı ve tıbbı tedaviyi aldıktan sonra scn danışmanlık ve koçluk hizmetlerinin profesyonel çözümleriyle sorunun giderilmesine olanak sağlanır.

Kaygı Sorunları

Anksiyete bozukluğu ve diğer ismiyle kaygı sorunları yaşayan kişiler, elde kesin verilen olmadan durumu felaket boyutuna getirir. En çok görülen sorunlardan biri kendisinin ve sevdiklerinin başına mutlaka kötü bir şey gelmesinden endişe duymaktadır. Bu durum tahmin edilen olayın gerçekleşme olasılığı üzerinden farklı şiddetlerde değişkenlik gösterir. Özellikle stresli dönemlerde yoğun artış yaşayan bu sorun, bazı etmenlere bağlı olarak değişebilmektedir.

 • Yaşanan yoğunluk
 • Sıklık
 • Süre uzunluğu

Bu etmenlere bağlı olarak şiddet artış gösterebilir ya da azalabilir. O yüzden mutlaka doğru çalışmalar ve tanı konusunda ele alınacak hususlar üzerinden, profesyonel bir destek alınması gerekmektedir.

Anksiyete Bozukluğu İçin Uzman Destek

Genelde anksiyete bozukluğuna karşı kaygı verilen durumlardan kaçınmaya çalışılır. Bu durum kısa vadede olumlu etki gösterse dahi; ileriki dönemlerde etkisi geçer. Hatta sorunun pekişmesine ve daha da şiddetli hale gelmesine neden olabilmektedir. Üstelik kaygı bozuklukları duygu durum bozukluğu ile madde bağımlılığı sorunlarının da meydana gelme olasılığını ortaya çıkarmaktadır. Doğru yöntem altında uzman desteğin alınmazsa, kısa süre içerisinde sorun çok daha zorlu ve içinden çıkılamaz hale gelebilir. Bunun önüne geçmek için SCN danışmanlık bünyesinde görev alan uzman psikologlar eşliğinde, kaygı sorunları ankara için profesyonel destek alabilirsiniz.

Kaygı Bozukluğu İçin Alınması Gereken Unsurlar

Oldukça hassas bir problem olarak ön plana çıkan kaygı bozukluğu için, mutlaka öncelikle hem psikolojik hem de fizyolojik olarak testler yapılması gerekmektedir. Bu konuda doğru tanı için psikiyatri uzmanınızdan destek almanız gerekmektedir. Ayrıca soruna çözüm odaklı destek verilmesi büyük öneme sahiptir. Tedavi açısından ilk basamak olarak hasta ve yakınlarının bu konuda bilgilendirilmesidir. Daha sonra psikiyatristiniz tarafından psikoterapi ve gerek görülürse ilaç tedavisi sürece dahil edilir.

 • Kaygı verecek olan düşüncelerin ve imgelerin öne çıkarılması
 • Yaşanan kaygıyla baş etme becerisinin elde edilmesi
 • Verilen davranışçı ödevler üzerinden, sorundan kurtulmak için çalışmaların gerçekleştirilmesi

Bütün bu süreç aşamalı şekilde ele alınmakta ve kişinin yaşadığı problem, değişik seanslar eşliğinde çözüme kavuşmaktadır.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi