Sertleşme Sorunu

Sertleşme Sorunu

Sertleşme sorunu erkeklerde görülen cinsel problemlerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan incelemelerde elde edilen bulgulara göre her erkeğin bu sorunu hayatından en az bir kez yaşadığı tespit edilmiştir. Ancak yapılan incelemelere bakılarak sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yalnızca %2 kadarının destek aldığı kanıtlanmıştır.
Erkeklerin yaşadığı ereksiyon bir diğer adıyla sertleşme sorunu için destek almamasının sebepleri mevcuttur. Toplum tepkisinden korku bu durumun en önemli sebebidir. Aşağılanma hissi, yetersizlik ve güçsüz hissetme korkusu da başlıca diğer sebeplerdir. Bu konuda scn danışmanlık olarak öncelikle yanlış inanışları yenerek işe başlıyoruz. Problemi kabule eden hastalar uzman psikologlar tarafından aldığı destekle problemi çözmektedir.

Sertleşme Sorunu Psikolojik Sebepleri

Sertleşme bozukluğunu etkileyen bazı bedensel hastalıkların olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Kalp, akciğer, bedensel sakatlıklar sertleşme sorunun temel sebebidir. Ayrıca bazı durumlar sertleşme sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilir:

  • Cinsel bilgi eksikliği
  • Yanlış inanışlar
  • Cinsel mitler
  • Hayat felsefesi
  • Aile baskısı
  • Toplum baskısı
  • Cinsel deneyiminde yaşanan tramvatik vakalar
  • Zorla ya da isteyerek yaşanmış ensest ilişkiler

Düzenli giden bir cinse yaşam bir yerden sonra sertleşme sorunu ile karşı karşıya kalıyorsa çiftler arasında yaşanan bazı durumlar sebep teşkil edebilir. Eşler arası çatışmalar, iletişim eksikliği, yaşamsal sıkıntılar ve ilerleyen yaş ereksiyonun başlıca sebepleri arasındadır.

Sertleşme Sorunu Nasıl Anlaşılır

Danışmanlık hizmetimizden faydalanmak isteyen danışanlar öncelikle detaylı muayeneden geçmektedir. Yaşanan sertleşme probleminin altında fiziksel sağlık problemlerinin varlığı araştırılması için üroloji doktorundan muayene ve tetkik yaptırılması gerekir. Organik ve tıbbi bir patoloji ekarte edildiğinde psikolojik sebepler araştırılmaktadır. Herhangi bir sağlık problemi olmayan hastalar sertleşme sorunu ile karşıya karşıya kalırsa uzman psikologlarımız tarafından danışmanlık ve ilişki koçluk süreci başlatılır.
Öncelikle uzmanlar problemin altındaki tetikleyici sorunu tespit etmektedir. Ancak ilk cinsel deneyimden itibaren bu problem yaşanıyorsa farklı yaklaşılmaktadır. Ayrıca problem yalnızca cinsel ilişki sırasında yalanıyor olabilir. Ancak bazı erkekler mastürbasyon sırasında da bu problemi yaşayabilir.

Sertleşme sorunu tespit edilirken hastanın diğer işlevlerinin varlığı da araştırılmaktadır. Ayrıca çiftler arasındaki ilişki analiz edilmekte hatta partnerin problemleri de dikkate alınmaktadır. Tüm durumlar analiz edildikten sonra sertleşme sorunu ankara danışmanlık ve koçluk merkezinde
sorunun çözümüne geçilir.

Sertleşme Sorununun Çözümü

Sertleşmenin altında yatan sebepler tespit edildikten sonra çözüm % 50 başarılmıştır. Değerlendirme süreci sorunun geçmesinin ne kadar süreceği hakkında fikir beyan eden unsurdur. Öncelikle bedensel bozukluklardan kaynaklanan sorunlar öncelikle ilgili uzmana yönlendirilir. Hastalık tedavi edildikten sonra sertleşme sorunu devam ediyorsa danışmanlık hizmetinden faydalanmak gerekmektedir.

Problemin ana sebebi eşler arası iletişim bozukluğuysa o zaman evlilik danışmanlığı uygulanmaktadır. Problemin sebebi çeşitli bedensel hastalıklar olabilir. Ayrıca bu durum birtakım psikolojik hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple danışan mutlaka ilgili tıp doktorlarından tedavi almasının gerekliliği önerilir. Çözüm problemin büyüklüğüne göre 1 ile 4 ay arasında sürmektedir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi