Alkolü Bırakma

Ankara Alkolü Bırakma

Alkolü bırakma Ankara, alkol bağımlılığını ortadan kaldırmak için rezonan terapi tekniği gibi uygulamalar ile desteklenen, ciddi bir süreçtir. Alkol ve nikotin gibi maddeler bireylere anlık olarak ‘’sahte’’ bir rahatlama hissi sağlarlar. Bu his, bireyin zaman içerisinde bahsi geçen maddelere karşı psikolojik ve fiziksel bağımlılık geliştirmesine yol açar. Özellikle de alkol bağımlılığı, vücut üzerinde son derece karmaşık etkileri olan ve neredeyse her zaman psikolojik ve tıbbi destek gerektiren bir problemdir. Alkolün karaciğer gibi önemli organlar üzerinde yıkıcı bir etkisi vardır. Bunun farkında olan bireyler, alkolü bırakmak isteseler bile sahip oldukları psikolojik ve fizyolojik bağımlılık nedeniyle zorluk çekebilirler.

Bu da alkol kullanımının devam etmesine, karaciğer gibi hayati organların daha ciddi zarar görmesine ve bireyin yaşamının tehlikeye girmesine yol açabilir. Neyse ki günümüzde hem psikoloji hem de tıp alanında yaşanan bilimsel gelişmeler sayesinde, alkolü sağlıklı ve görece daha kolay bir şekilde bırakmak mümkündür. Somatopsişik dengeleme tekniği gibi uygulamalar bireylerin alkolü bırakma süreçlerinde profesyonel olarak desteklenmelerini ve bu sürecin çok daha rahat bir şekilde yürütülmesini sağlarlar. Yazımızın devamında ‘’Alkolü bırakmak neden zor?’’, ‘’Alkol bağımlılığından nasıl kurtulunur?’’, ‘’Somatopsişik dengeleme tekniği ile alkolü bırakma nasıl olur?’’ ve ‘’Somatopsişik dengeleme tekniği ile alkolü bırakma ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara alkolü bırakma terapisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Rezonans Terapi (SDT) İle Alkolü Bırakma Nedir?

Rezonans terapi ile alkolü bırakma, alkol bağımlılığı ile mücadele sürecinde bireyi profesyonel olarak desteklemek, bireyin ruhsal iyilik halini sağlamak ve alkolü bırakmasına yardımcı olmak amacıyla yapılan uygulamadır. Somatopsişik dengeleme tekniği (rezonans terapi) sayesinde bireyin enerji düzeyinde meydana gelen olumsuz dalgalanmalar ve dalgalanmaların yol açtığı ikincil problemler giderilebilir. 

Rezonans Terapi İle Alkolü Bırakma Neden Yapılır?

Rezonans terapi ile alkolü bırakma uygulaması, alkol bağımlılığından kurtulma sürecinde bireyi psikolojik ve ruhsal olarak desteklemek, bu sürecin birey için çok daha kolay geçmesini sağlamak için yapılır. Bazı maddeler, bedenin ideal enerji ve frekans düzeylerinde anlık bozulmalara yol açarlar. Bu maddelerin düzenli kullanımı ise bahsi geçen enerji, frekans ve beden ilişkisinin ciddi ölçüde bozulmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak da bireyler alkol ve nikotin gibi bu soruna yol açan maddeleri bırakmakta zorlanabilirler. Rezonans terapi (Somatopsişik dengeleme tekniği) sayesinde beden ile bedenin vazgeçilmez bir parçası olan enerji arasında çok daha sağlıklı bir ilişki kurulabilir. Böylece bireyin alkolü bırakmasına yardımcı olunabilir. 

Alkol Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Alkol bağımlılığının zararları arasında şunlar yer almaktadır:

 • İştah kaybı, hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo vermek.
 • Tekrar eden veya kronik hale gelen enfeksiyon hastalıkları.
 • Cinsel yaşam ile ilgili sorunlar; cinsel isteksizlik ve ereksiyon problemleri.
 • Sindirim sistemi ile ilgili bozukluklar.
 • Karaciğerin zaman içerisinde ciddi bir şekilde zarar görmesi ve karaciğer hastalıklarına bağlı olarak bireyin yaşamının tehlikeye girmesi.
 • Çeşitli kanser hastalıklarının meydana gelme riskinin artması. Bu hastalıklar arasında yemek borusu kanseri, gırtlak kanseri, mide kanseri ve pankreas kanseri yer almaktadır.
 • Uyku problemleri.
 • Çalışma performansında düşüklük.
 • Çeşitli duygusal ve psikolojik problemler.
 • Sosyal yaşamdan soyutlanma ve ilişki problemleri.

Alkolün zararları bu şekilde özetlenebilir. 

Alkolü Bırakmanın Faydaları Nelerdir?

Alkolü bırakmanın faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Uyku düzeni yeniden kurulur, bireyler sağlıklı bir uyku düzenine kavuşurlar.
 • Cilt kendisini yeniler.
 • Karaciğer hasarı yavaş yavaş iyileşir, karaciğer hastalıklarının tedavi süreci hızlanır.
 • Kan basıncı yani tansiyon hastalıklarının tedavi süreci kolaylaşır, bireyin deneyimlediği şikayetler azalır.
 • Dikkat sorunları ve iş performansı sorunlarında iyileşme görülür.
 • Cinsel yaşam ile ilgili sorunlar azalır ve birey çok daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşabilir.
 • Ani kilo değişimleri durur, birey çok daha kolay bir şekilde ideal kilosuna inebilir veya çıkabilir.
 • Alkol bağımlılığı nedeniyle ortaya çıkan psikolojik problemlerde iyileşme görülür.
 • Sindirim sistemini etkileyen olumsuz durumlar yavaş yavaş ortadan kalkar.

Alkolü bırakmanın faydaları bu şekilde sıralanabilir. 

Alkolü Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Alkolü bırakma yöntemleri, bireyin alkol tüketim alışkanlıklarına ve alkol bağımlılığının varlığına göre farklılaşırlar. Alkolü bırakma sürecinde bireylerin profesyonel olarak desteklenebilmesi ve bu sürecin görece daha kolay geçirilmesi için başvurulan bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar arasında rezonans terapi gibi terepi uygulamaları bulunur. 

Rezonans Terapi İle Alkolü Bırakma Ne Kadar Sürer?

Rezonans terapi ile alkolü bırakma terapisi yaklaşık 1 saat kadar süren seanslarla yapılır. Genelde bireyler bu seanslara haftada bir iştirak ederler. Ancak çeşitli etmenlere göre seans sıklığı veya seans sayısı değişiklik gösterebilir.

Rezonans Terapi İle Alkolü Bırakma Nasıl Yapılır?

Rezonans terapi ile alkolü bırakma uygulaması sırasında, bireyin alkol kullanmaya yönelik isteğinin hangi nedenlerden ortaya çıktığı analiz edilir. Bu analiz sürecinin ardından ise tamamen kişiye özel olarak bir uygulama planlaması yapılır. Bu uygulama planlaması dahilinde ruhsal iyilik halini yeniden kuran, bağımlılığın etkilerini zayıflatmayı amaçlayan özel uygulamalar gerçekleştirilir. Bu uygulamalar, alanında uzman bir terapist tarafından gerçekleştirilir.

Ankara Alkolü Bırakma Terapisi Fiyatları 2023

Ankara alkolü bırakma terapisi fiyatları uygulamanın detaylarına ve süresine göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi