Refleksoloji Terapisi

Refleksoloji Terapisi Ankara

Refleksoloji terapisi Ankara, çeşitli uzuvlarda ve organlarda bulunan refleks noktalarının, özel tekniklerle uyarılmasıyla yapılan, çeşitli rahatsızlıklar açısından bireye rahatlama sağlayan uygulamadır. İnsan vücudunu meydana getiren uzuvların ve organların bazılarında, vücudun sinir ağı ile doğrudan bağlantısı olan özel noktalar yer alır. Bu noktalar genel olarak refleks noktaları olarak bilinirler. Bahsi geçen bölgelerin keşfi, Antik Mısır ve Çin kaynaklı yazıtlara dayanmaktadır. Bu yazıtlar ve papirüsler, 20. yüzyılın ortalarında Dr. William Fitzgerald ve fizyoterapist Eunice Ingham’ın çalışmaları ile doğrulanmıştır. En nihayetinde ise bu çalışmalar, yeni ve güvenilir bir alternatif uygulama, yani Refleksoloji Terapisi olarak bilim dünyasına sunulmuştur.

Refleksoloji terapisi veya refleksoloji masajı olarak bilinen uygulama sayesinde, psikolojik temelli olan ancak bedensel şikayetlere de yol açan pek çok rahatsızlığa yönelik terapi uygulamaları gerçekleştirmek mümkündür. Bu yüzden de refleksoloji terapisi, günümüzde oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Refleksoloji terapisi hangi durumlarda yapılır?’’, ‘’Refleksoloji terapisinin yararları nelerdir?’’, ‘’Refleksoloji terapisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Refleksoloji terapisi kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara refleksoloji terapisi hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizin devamını inceleyebilirsiniz.

Refleksoloji Terapisi Nedir?

Refleksoloji terapisi, çeşitli fiziksel ve psikolojik şikayetlerin azaltılması ve bireyin ruhsal iyilik haline kavuşabilmesi için yapılan özel bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında ilk olarak bireyin refleks noktaları belirlenir. Bu noktalar ayaklarda, ellerde ve kulak gibi organlarda bulunabilirler. Bulundukları bölgeye göre de farklı sinir uçları ile ilişkilidirler. Refleksoloji terapisi sırasında bu refleks noktalarına, masaj gibi uyarım faaliyetleri ile müdahale edilir. Bahsi geçen dokuların uyarılması ile bölgede birikim gösteren enerji dağıtılır, olumsuz enerjetik etmenler ortadan kaldırılır. Böylece ilgili bölgedeki dokuve organların kendi kendini yenileme özelliği aktif hale gelir. Refleksoloji terapisi, bu uygulama üzerine uzmanlaşmış olan refleksoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Refleksoloji Terapisi Neden Yapılır?

Refleksoloji terapisi şu gibi nedenlerden yapılabilir:

 • Vajinismus sorununu ve ağrılı cinsel ilişki problemini gidermek. Böylece bireylerin daha işlevsel ve sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmalarına yardımcı olmak.
 • Uyku bozukluklarının giderilmesine yardımcı olmak ve bireyin sağlıklı bir uyku düzenine kavuşmasını sağlamak.
 • Aşırı stres sorununu gidermek, bireylerin stres yönetimini daha ideal bir şekilde yapmasına yardımcı olmak.
 • Migren ve benzer baş ağrılarının şiddetini ve meydana gelme sıklığını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmak.
 • Sırt ve bel ağrılarını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmak.
 • Eklem ağrıları ve romatizma ile mücadelede bireyi desteklemek, bahsi geçen şikayetlerin beden üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmak.

Refleksoloji terapisi bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

Refleksoloji Terapisi Kimlere Yapılabilir?

Refleksoloji terapisi için herhangi bir yaş sınırlandırması bulunmamaktadır. Bu terapi uygulaması sırasında ilaç işlemleri, kimyasal madde kullanımı veya cerrahi işlemler gerçekleştirilmez. Dolayısıyla da uygulamanın belli yaş gruplarına sınırlandırılmasına gerek yoktur.

Refleksoloji Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Refleksoloji terapisinin faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Anksiyete ve kaygı sorunlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Kas, kemik ve yumuşak doku ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Vücudun rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Ciddi hastalıkların tedavi sürecinde bireyi destekler, bireyin bu süreçte ruhsal rahatlık ve iyilik hali deneyimlemesine yardımcı olur.
 • Uyku problemlerinin ve kronik yorgunluğun giderilmesinde etkilidir.
 • Stresi azaltma ve stresle mücadele etme konusunda bireyi destekler.

Refleksoloji terapisinin faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Refleksoloji Terapisi Kaç Seans Yapılır?

Refleksoloji terapisi genellikle haftada 1 seans olacak şekilde yapılır, seans sayısı ise bireyin şikayetlerine ve bu şikayetlerin şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Mesela bel fıtığı olan bireyler bu uygulamaya 8 ila 15 seans kadar, migreni olan bireyler 8 ila 20 seans kadar, depresyon gibi şikayetleri olan bireyler ise 16 seans kadar iştirak edebilirler. Bununla birlikte seans sayıları, uygulamanın planlama sürecine göre değişiklik gösterebilir. Refleksoloji uzmanınınız uygulamanın detaylarını tamamen size özel olarak planlayacaktır. Daha sonra ise seans sayısı ve sıklığı gibi detaylar hakkında sizi bilgilendirecektir.

Refleksoloji Terapisi Ne Kadar Sürer?

Refleksoloji terapisi, daha önce de bahsettiğimiz gibi seanslar halinde yapılır ve her bir seans genellikle 30 dakika kadar sürer. Ancak bazı durumlarda seans süresi 15 dakikaya düşebilir veya 45 dakikaya çıkabilir. Uygulamayı gerçekleştiren refleksoloji uzmanı, seans süresini seansların sıklığına ve şikayetlerinizin detaylarına göre özel olarak planlayacaktır.

Refleksoloji Terapisi Nasıl Yapılır?

Refleksoloji terapisi, refleksoloji uzmanı tarafından yapılır. Bu uygulama masaj uygulamaları ile benzerlik gösterebilir. Ancak klasik masaj uygulamalarının aksine refleksoloji masajı veya refleksoloji terapisi sırasında, çeşitli sinirlerle ve organlarla ilişkisi olan refleks noktalarına masaj uygulanır. Aynı şekilde masajın gerçekleştirilme tekniği de klasik masaj uygulamalarınınkinden farklıdır. Refleksoloji terapisi sırasında uzman, bireyin şikayetlerini dinler ve bu şikayetlerin meydana geldiği bölge ile ilişkisi olan refleks noktalarını belirler. Daha sonra ise özel masaj teknikleri ile bu noktalara müdahale eder. Böylece bölgedeki sinir dokularının ve bu sinir dokuları ile ilişkisi olan organların uyarılmasını sağlar. Bu uygulama danışan için son derece konforludur, birey uygulama sırasında ağrı hissetmez.

Ankara Refleksoloji Terapisi Fiyatları 2023

Ankara refleksoloji terapisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve süresine göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi