Ruhsal İyilik Hali

Ruhsal İyilik Hali Ankara

Ruhsal iyilik hali Ankara, bireyin sosyal, duygusal, ruhsal ve bedensel olarak ‘’tam bir iyilik hali’’ içerisinde olmasını tanımlayan terimdir. Genel insan sağlığı, yalnızca fiziksel bedenin işlevsel ve sağlıklı olmasıyla sınırlandırılamayacak kadar geniş bir kavramdır. İnsanın genel iyilik ve sağlık halini inceleyebilmek için bedensel sağlığın da içerisinde bulunduğu pek çok etmenin gözden geçirilmesi gerekir. Bu etmenler arasında bedensel sağlık ile birlikte duygusal sağlık, ruhsal sağlık ve sosyal mutluluk yer alır. Bu etmenler birbirleri ile önemli bir bağa sahiptirler. Aralarından biri ile alakalı ortaya çıkan sorunlar bireyin genel sağlığını ve ruhsal iyilik halini olumsuz etkileyebilir. Özellikle de bedenin vazgeçilmez bir parçası olan enerji seviyelerinde meydana gelen dalgalanmalar, bireyin ruhsal iyilik halini önemli ölçüde etkileyebilirler.

Günümüzde rezonans terapi (SDT) gibi uygulamalar sayesinde, bireyin genel ruhsal iyilik halini iyileştirebilecek ve yeniden kurabilecek çalışmalar yapılabilir. Ruhsal iyilik halini etkileyen etmenler arasındaki ilişkiler düzenlenebilir. Yazımızın devamında ‘’Ruhsal iyilik hali nedir?’’, ‘’Ruhsal iyilik halinin faydaları nelerdir?’’, ‘’Ruhsal iyilik hali nasıl sağlanır?’’ ve ‘’Ruhsal iyilik hali neden önemlidir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara ruhsal iyilik hali hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Ruhsal İyilik Hali Nedir?

Ruhsal iyilik hali, bireyin yaşamını ve sağlığını ilgilendiren tüm temel konularda tatmin ve kontrol hissine kavuşmasıdır. Bu temel konular genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Ruhsal İyilik Hali: Ruhsal iyilik hali, bireyin kendisi için huzurlu ve mutlu yaşam koşulları oluşturması, bu koşullarda kendisi için önemli olan amaçlara zaman ayırarak yaşamını sürdürmesi ile mümkün olan iyilik halidir. Ruhsal iyilik hali, bireyin fiziksel, duygusal, zihinsel, çevresel ve sosyal iyilik hali ile önemli bir ilişki içerisindedir.
 • Fiziksel İyilik Hali: Fiziksel iyilik hali, kaliteli bir uygu, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, beden farkındalığı ve sağlık gibi etmenlerin önemli bir rol oynadığı iyilik halidir. Fiziksel iyilik halini, ruhsal ve duygusal iyilik halinden ayırmak mümkün değildir.
 • Duygusal İyilik Hali: Duygusal iyilik hali, bireyin kendi duyguları ile barışması, kendi duygusal boyutunun farkına varması ve duygularını yönetebilmesi ile elde edilen iyilik halidir.
 • Zihinsel İyilik Hali: Zihinsel iyilik hali, bireyin mental olarak gelişime hazır olması, yeni deneyimler ve fikirlere açık olması ile elde edilen iyilik halidir. Zihinsel iyilik hali problem çözme ve yaratıcılık ile doğrudan ilişkilidir.
 • Sosyal İyilik Hali: Sosyal iyilik hali, birey için anlamlı olan şekillerde çevresi, ailesi ve yeni tanıştığı insanlarla sağlıklı bir ilişki içerisinde olması ile elde edilen iyilik halidir.
 • Çevresel İyilik Hali: Çevresel iyilik hali, bireyin doğa ve dünya ile olan sağlıklı ilişkisi sonucu ortaya çıkan, doğa ile karşılıklı bir pozitif etkileşim oluşturan iyilik halidir.

Genel olarak ruhsal iyilik hali yani ‘’wellness’’ olarak tanımlanan, dinamik süreç ve yaşam şekli bu gibi elementlerden meydana gelmektedir.

Ruhsal İyilik Hali Neden Önemlidir?

Ruhsal iyilik hali içerisinde olmanın, bireyin yaşayışı ve yaşamı üzerinde oldukça büyük etkileri vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi ruhsal iyilik hali; bireyin ruhsal, sosyal, fiziksel, duygusal, zihinsel ve çevresel iyilik halini tanımlayan, çatı bir kavramdır. Genel ruhsal iyilik halinde ortaya çıkan olumsuzluklar bahsi geçen elementlerin her birinde, farklı olumsuz etkilere yol açabilir. Aynı şekilde bu elementlerin her birinde yaşanan gelişmeler, bir diğer elementi olumlu şekilde etkileyerek, bireyin bütünen tatmin olduğu, mutlu bir yaşam sürmesine katkı sağlayabilir. 

Ruhsal İyilik Halinin Faydaları Nelerdir?

Ruhsal iyilik halinin faydaları arasında şunlar yer alır:

 • Birey duygusal ve düşünsel kimliği ile barışabilir, duygusal ve düşünsel kimliğini geliştirmeye odaklanabilir.
 • Birey, çalışma hayatında hem finansal hem de manevi açıdan gelişim sağlayabilir.
 • Birey, insanlarla ve çevresiyle çok daha sağlıklı bir ilişki edinebilir.
 • Birey, ruhsal olarak iç huzura ve mutluluğa kavuşabilir, bunlara kavuşmak için tamamen kendisine özel, yeni yollar keşfedebilir.
 • Birey, problem çözme, stresle baş etme ve yaratıcılık gibi konularda olumlu kazanımlar edinebilir.

Ruhsal iyilik halinin faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Ruhsal İyilik Hali Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Ruhsal iyilik hali uygulamasının süresi, uygulamanın detaylarına ve bireyin bu uygulamaya başvurma amacına göre değişiklik gösterebilir. Uygulamayı gerçekleştirecek olan uzman terapist, konu hakkında danışanını detaylı olarak bilgilendirecektir. 

Ruhsal İyilik Hali Nasıl Sağlanır?

Ruhsal iyilik hali, rezonans terapisi olarak bilinen uygulama ile sağlanabilir. Bu uygulama sırasında ruhsal iyilik halini meydana getiren boyutların ve elementlerin tamamı incelenir. Bu inceleme elbette kişiye özel olarak yapılır. Daha sonra ise bahsi geçen elementlerin her birinde, bireyin farkındalık, bilinç ve denetim kazanması sağlanır. Bu kazanımlar, detayları tamamen bireye özel olarak planlanan özel teknikler ile mümkün olur. 

Ankara Ruhsal İyilik Hali Terapisi Fiyatları 2023

Ankara ruhsal iyilik hali terapisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi